Zavolejte a sjednejte si schůzku! Jan Konhefr - tel.: +420 608 418 507 Roman Oubrecht - tel.: +420 608 253 089

Nízkoenergetické domy „Na Americe“

Nízkoenergetické domy a byty Konhefr - projekt "Na Americe", Mníšek u Liberce

Představujeme Vám soubor 25 nízkoenergetických solitérních domů v nádherné lokalitě „Na Americe“ v Mníšku u Liberce. Stavíme tu 5 domů podzemního typu (jedno podzemní podlaží) a 20 rodinných domů polozapuštěného typu (jedno obytné podzemní podlaží je zapuštěno do terénu a jedno vystupuje nad terén).

Každý dům stojí na pozemku o velikosti 2 000 . Domy jsou na pozemcích umístěny tak, aby nad terén vyčnívala jen horní patra dvoupodlažních domů. Spodní patra jsou z části zapuštěna do terénu a z části obsypána. Orientace domů je na jih a dává vyniknout krásným výhledům na symbol Liberecka: Ještěd.

Chcete žít uprostřed přírody, ale neztratit možnost každodenního kontaktu s městem? Pak je projekt „Na Americe“ určen přesně Vám.

 

Zapuštěný dům jednopodlažní (1.04, 1.05, 2.13, 2.14)

Zapuštěný dům jednopodlažní
1.04 – CALIFORNIA
1.05 – ARIZONA
1.06 – TEXAS
2.13 – GEORGIA
2.14 – MARYLAND

Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.PP (1.01, 1.02, 1.03)

Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.PP
1.01 – OREGON
1.02 – NEVADA
1.03 – FLORIDA
Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.NP (1.06, až 1.11)

Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.NP
1.07 – VIRGINIA
1.08 – COLORADO
1.09 – HAWAII
1.10 – NEW YORK
1.11 – WASHINGTON
Polozapuštěný s kolmým natočením 1.PP a 1.NP a vstupem do 1.NP (2.01, až 2.06)

Polozapuštěný s kolmým natočením 1.PP a 1.NP a vstupem do 1.NP
2.01 – MONTANA
2.02 – ALASKA
2.03 – KANSAS
2.04 – OKLAHOMA
2.05 – ARKANSAS
2.06 – MISSISSIPPI
Polozapuštěné domy s 1.NP ve tvaru „V“ a vstupem do 1.PP (2.07, až 2.12)

Polozapuštěné domy s 1.NP ve tvaru „V“ a vstupem do 1.PP
2.07 – TENNESSEE
2.08 – KENTUCKY
2.09 – INDIANA
2.10 – ILLINOIS
2.11 – IOWA
2.12 – MINNESOTA

dron-na-americe-01Trocha historie

Nejstarší dokument, ve kterém je zmínka o Mníšku, je z roku 1381.
V té době bylo v Mníšku 18 selských usedlostí, 2 pily, 1 mlýn na obilí a 1 mlýn na tříslo.
Mníšek tehdy patřil k panství Frýdlant.

Jméno obce pochází podle jazykovědců od slova „mníšek“, tedy zdrobněliny slova „mnich“.

Vesnice (téměř) ve městě

Lokalita „Na Americe“ se nachází 1,5 km západně od centra obce Mníšek, přímo na hranici správního území obce, a sousedí tak se statutárním městem Liberec (pátým největším českým městem). Díky této poloze se z této lokality nabízejí výhledy na západní stranu Jizerských hor na Ještěd, což z ní bezpochyby činí atraktivní místo pro trvalé bydlení s velmi krátkou dojezdovou vzdáleností do hor.
Bydlení v této lokalitě tedy snoubí vše, co si každý z nás přeje – přírodu, venkov, ale zároveň rychlou a snadnou dosažitelnost veškerých výhod a vyžití krajského města.

Architektonické řešení

V lokalitě je povoleno jedno nadzemní podlaží a obytné podzemní podlaží. Domy jsou proto navrženy do tvaru dvou různě pootočených kvádrů. Domy plně respektují charakter okolní krajiny, použitými materiály (kámen, dřevo a zelené střechy) přirozeně zapadají do okolního prostředí. Ke každému domu patří dvougaráž a zahradní domek.

Urbanistické vazby

Areál je umístěn do zvlněného terénu návrší nad Mníškem, v nadmořské výšce cca 413–430 m n. m. Z jedné strany je ohraničen příjezdovou ulicí Na Americe, zbývající tři strany chrání lesní porost. Pozemek je potokem přirozeně rozdělen na dvě části. Potok rozděluje celý projekt do dvou investičních etap.

Všechny nově navržené pěší trasy i automobilové komunikace v lokalitě navazují na již existující silnice, chodníky či cesty, a celá budoucí lokalita rodinných domů je tak přirozeně napojena na centrum Mníšku.

Dopravní obslužnost

Obec leží na silnici I/13 a železniční trati 037 z Liberce do Frýdlantu. Z centra Liberce sem autem po rychlospojce dorazíte do 10 minut, z Prahy za necelou hodinu. Pravidelné autobusové spojení a železniční trať zajistí pohodlnou dopravu neřidičům.

Občanská vybavenost

Obec je výborně vybavena – najdete tu školku, školu, poštu, obchod i zdravotní středisko. Dva a půl kilometru pojedete do vyhlášeného golfového resortu Ypsilon, necelé dva kilometry na vyhledávanou přírodní nádrž Fojtka. Cyklisté a fanoušci inline bruslení ocení cyklopark a síť cyklostezek, propojující několik obcí. Jizerské hory vybízejí k pěším túrám i zimním aktivitám všeho druhu, Ski areál Ještěd patří k vyhlášeným lyžařským centrum.

Zábava a nákupy v Liberci

Přibližně 6 km vzdálený Liberec disponuje ještě většími možnostmi pro trávení volného času. Najdeme zde několik divadel, kin, krásnou knihovnu, vyhlášenou zoologickou a botanickou zahradu, muzeum, několik galerií a centrum Babylon – jedinečný kongresový, hotelový a zábavní komplex.  (Orientační vzdálenosti autem: Kaufland, Obi, Penny – 10 min; Nákupní centrum Géčko – 10 min ; OC Forum – 12 min; Centrum Babylon – 9 min.)

Širší vztahy Na Americe

 

 

Zapuštěný dům jednopodlažní (1.04, 1.05, 2.13, 2.14)Zapuštěný dům jednopodlažní (1.04, 1.05, 1.06, 2.13, 2.14)

V lokalitě se tento typ vyskytuje celkem čtyřikrát. Jedná se o jednopodlažní rodinný dům ze tří stran krytý zeminou. Rovněž tak střecha je zelená. Do zahrady (jižní strana) je celoprosklená fasáda. Velikostně se jedná o 4+KK a 137 m2. Z architektonického hlediska je použito dvou základních materiálů fasád. Jde o kombinaci obkladu umělým kamenem a dřevěným obkladem. Terasy jsou dlážděné.


Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.PP (1.01, 1.02, 1.03)Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.PP (1.01, 1.02, 1.03)

V lokalitě se tento typ vyskytuje celkem třikrát. Jedná se o dvoupodlažní rodinný dům. 1.PP je ze tří stran kryté zeminou a 1.NP je vůči 1.PP mírně pootočeno.. Velikostně se jedná o 4+KK a 129 m2. Z architektonického hlediska je použito dvou základních materiálů fasád. 1.PP je obloženo umělým kamenem a horní patro je obloženo dřevěným obkladem.. Terasy jsou dlážděné.


Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.NP (1.06, až 1.11)Polozapuštěný s mírně natočeným 1.NP a vstupem do 1.NP (1.07, až 1.11)

V lokalitě se tento typ vyskytuje celkem šestkrát. Jedná se o dvoupodlažní rodinný dům. 1.PP je ze tří stran kryté zeminou a 1.NP je vstupním podlažím a je vůči 1.PP mírně pootočeno aby byl výhled na Ještěd. Velikostně se jedná o 4+KK+pracovna a 130 m2. Z architektonického hlediska je použito dvou základních materiálů fasád. 1.PP je obloženo umělým kamenem a horní patro je obloženo dřevěným obkladem.. Terasy jsou dlážděné.


Polozapuštěný s kolmým natočením 1.PP a 1.NP a vstupem do 1.NP (2.01, až 2.06)Polozapuštěný s kolmým natočením 1.PP a 1.NP a vstupem do 1.NP (2.01, až 2.06)

V lokalitě se tento typ vyskytuje celkem šestkrát. Jedná se o dvoupodlažní rodinný dům. 1.PP je ze tří stran kryté zeminou a 1.NP je vstupním podlažím a je vůči 1.PP otočeno o devadesát stupňů, aby byl výhled na Ještěd. Velikostně se jedná o 4+KK+pracovna a 130m2. Z architektonického hlediska je použito dvou základních materiálů fasád. 1.PP je obloženo umělým kamenem a horní patro je obloženo dřevěným obkladem. Terasy jsou dlážděné.


Polozapuštěné domy s 1.NP ve tvaru „V“ a vstupem do 1.PP (2.07, až 2.12)Polozapuštěné domy s 1.NP ve tvaru „V“ a vstupem do 1.PP (2.07, až 2.12)

V lokalitě se tento typ vyskytuje celkem šestkrát. Jedná se o dvoupodlažní rodinný dům. Vstupní 1.PP je ze tří stran kryté zeminou a 1.NP je tvořeno dvojicí kvádrů ve tvaru „V“ aby byl výhled na Ještěd. Velikostně se jedná o 4+KK+pracovna a 154m2. Z architektonického hlediska je použito dvou základních materiálů fasád. 1.PP je obloženo umělým kamenem a horní patro je obloženo dřevěným obkladem.. Terasy jsou dlážděné.


Garáže, parkování, zahradní domky

Z architektonického hlediska je v lokalitě povoleno jedno nadzemní podlaží a obytné podzemní podlaží. Z toho plyne i výraz objektů, které jsou vždy sestaveny ze dvou kvádrů různě pootočených. Domy respektují krajinu a svým materiálovým pojetím přírodních materiálů (kámen, dřevo a zelené střechy) zapadají do okolní zástavby. Ke každému domu je přistavěn přístřešek pro dvě auta s průhledným řídkým dřevěným obkladem. K oplocení je umístěn zahradní domek, který svou plochou střechou kryje o místo na domovní odpad. Architektonicky je zahradní domek přizpůsoben přístřeškům pro auta.

Umístění domů na Americe


POPIS  STANDARDNÍHO VYBAVENÍ 

 

 

Základy

 • základové pasy z prostého betonu nebo základová deska
Obvodové zdivo a vnitřní nosné stěny
 • obvodové zdivo z vápenopískových cihel nebo železobetonových konstrukcí

Příčky a podhledy

 • příčky z vápenopískových cihel
 • sádrokartonový podhled ve všech místnostech s výjimkou garáží a technologické místnosti

 Stropní konstrukce

 • Železobetonový monolitický strop 1.NP

Střecha

 • Železobetonové stropní panely SPIROL
 • Nad 1.NP asfaltové pasy
 • krytina fóliová – měkčené PVC (nad 2.NP)

Klempířské prvky

 • v provedení z titanzinkového plechu a poplastovaného plechu

 Izolace

 • izolace proti vodě a zemní vlhkosti –modifikované asfaltové pasy
 • izolace tepelné –  střecha, podlahy a obvodové zdivo – kombinace extrudovaného polystyrénu a PIR desek.

 Vnější povrchy stěn

 • kombinace fasádního kamene a dřevěného obkladu thermowood (zapékaná borovice) provedeného na dřevěný rošt, domy č. 207 až 212 + vnější strukturální silikonová omítka.

Vnitřní povrchy stěn

 • jednovrstvá sádrová omítka
 • v koupelně a na WC keramický obklad do výšky stropu
 • sádrokartonový podhled ve všech místnostech s výjimkou garáží a technologických místností

 Malby a nátěry

 • vnitřní omítky – bílý nátěr PRIMALEX PLUS (vyjma garáží a betonových stěn technická místnost)

 Podlahy

   podkladní vrstva
 • obytné místnosti – samonivelační litý anhydrid
 • místnosti s dlažbou- samonivelační litý anhydrit ,technická místnost betonová mazanina
   nášlapné vrstvy
 • plovoucí laminátová podlaha
 • koupelny, WC, vstupní chodby a technologické místnosti – keramická dlažba
 • garáž – zámková dlažba na štěrk
 • schodiště –  železobetonové

Okna a dveře

 • okna dřevěná EURO, s celoobvodovým kováním, zasklená izolačním trojsklem
 • vstupní dveře EURO plně prosklené, včetně kování (barva kování stříbrná)
 • vnitřní dveře obložkové Sapeli

Zařizovací předměty

 • akrylátová vana – bílá
 • keramické umyvadlo – bílé
 • WC kombi fix závěsný včetně sedátka – bílé
 • sprchový kout – akrylátová vanička nebo dlažba + sprchová zástěna (dle PD)
 • pákové baterie

 Elektroinstalace

 • měděné kabely v provedení pod omítkou
 • celoplošné vypínače a zásuvky LE GRAND NILOE bílé
 • venkovní svítidla vč. osazení – pouze nad vchodem a nad zahradním domečkem
 • vnitřní svítidla – pouze kabelový vývod (bez dodávky a osazení svítidel)
 • hromosvod

 Vytápění

 • Tepelné čerpadlo IVT – vzduch/voda + vnitřní jednotka s vestavěným elektrickým kotlem a vestavěným nerezovým zásobníkem teplé vody o objemu cca 185 l.
 • ekvitermní regulace
 • podlahové vytápění ve všech místnostech vč. možnosti regulace v jednotlivých pokojích

Chlazení

·         Obytné prostory budou chlazeny rozvody podlahového topení pomocí tepelného čerpadla – doplňková funkce.

Větrání

 • rekuperace vzduchu celého objektu

Zdravotní instalace

 • plastové rozvody vody a kanalizace
 • regulátor tlaku vody

Slaboproud

 • rozvod televize (obývák, pracovna a ložnice 1 zásuvka)
 • domácí telefon od vchodové branky na příhodné místo v domě
 • TV anténa

 Zábradlí

 • zábradlí na schodišti – ocelové

Oplocení

 • uliční část oplocení domů z ocelových plotových dílců, zbývající část poplastované pletivo do žárově zinkovaných ocelových sloupků
 • vjezdová brána s elektrickým pohonem dvoukřídlá, u objektu 101, 105, 205 posuvná letmá (samonosná).

 Zahrada

 • hrubé terénní úpravy
 • parkovací stání a chodníky ze zámkové dlažby
 • zahradní vodovodní kohout

 Terasa

 • betonová dlažba BEST 40x40x4 cm

 Zahradní domek

 • Dřevěný, podlaha zámková dlažba

 Komín

 • Nerezový tříplášťový založený v úrovni stropní desky v obývacím pokoji

 Inteligentní systém od firmy HAIDY

 • Ovládání topení
 • Ovládání rekuperace
 • Odchodové tlačítko
 • Vlhkostní a teplotní čidlo
 • Venkovní teploměr
 • WIFI router

 

 Společnost Konhefr Mníšek s.r.o. si vyhrazuje právo provést případné změny standardního vybavení domů, pokud by tyto změny byly v budoucích podmínkách příslušných úřadů státní správy nebo provést srovnatelnou náhradu v případě, že by daný materiál přestal být ve výrobním programu daného výrobce.

 

PRŮBĚH STAVBY

 

VZOROVÝ DŮM 1.09 – HAWAI

 

RD 1.04 – CALIFORNIA